Slovak Czech Dutch English French German Greek Hungarian Polish Turkish
Saturday, 31 December 2016 16:13

Dodatočná kabeláž vo vozidle: bezpečne a esteticky

Written by
Rate this item
(0 votes)

Čaute,

dnes som sa rozhodol napísať krátky článok o "vychytávkach" na ktoré som narazil v poslednom čase a ktoré Vám určite pomôžu v prípade že budete riešiť kabeláž a pripojenie elektroniky vo vozidle.

Najväčší problém, ktorý riešime všetci, je vždy priestor. To prináša zvyčajne iba komplikácie a často i vrásky, kam umiestniť relé či poistky v motorovom priestore, alebo ako natiahnuť kábel pre zosiľnovač atď.

Ja som v poslednom čase riešil práve dodatočnú inštaláciu elektroniky v motorvom priestore, a dopadlo to tak že sa mi tam všade pletú káble, poistkové držiaky, relé a pod a celé to pôsobí veľmi amatérsky.

Takisto, z hľadiska bezpečnosti nie je totot riešenie dlhodobo použiteľné. V daľších riadkoch teda spomeniem, ako sa to dá riešiť jednoducho, lacno a esteticky.

Relé a poistkové držiaky

http://www.narva.sk/modul-4-mininozovych-poistiek-2-mini-rele_d26837.html?last

Tento komplet Vám zabezpečí pripojenie napr. 2 relé a 4 poistiek, všetko si dokážete vyskladať podľa vlastného priania. Cena je naozaj dobrá a získate tým veľmi estetické umiestnenie 2 v 1. 

 

 

Chráničky 

https://www.svetsuciastok.sk/sk/plastovy-program/opletenia/chranicka-na-kabel-husi-krk-10mm-ad10-0.html

Dôrazne odporúčam umiestnovať kabeláž do chraničky. V prípade že máte káble na voľno, hlavne pri ťahaní hrozí poškodenie izolácie, odtavenie izolácie vplyvom tepla, alebo je časté i poškodenie izolácie vibráciami. To spôsobí iba jedno: SKRAT.  V prípade že to nemáte istené poistkou, je Vám jasné čo Vás čaká. 

 

 

Samorezné spojky

Používajú sa v prípade, že chcete pripojiť niečo na existujúcu kabeláž a nechcete ho rozrezať. Pozor na výber správneho typu pre daný rozsah prierezu!

 

 

Poistková odbočka

Veľmi dobrá pomôcka, ak potrebujete vyviesť napájanie z poistkovej pozície. Do jednej pozície sa zasadí pôvodná poistka, do druhej pozície sa dá poistka ktorá bude platiť pre vyvedenú vetvu (logicky s menšou hodnotou). Toto riešenie som použil pri vyvedenie ACC signálu, ktorý mi zopína napr. zosiľnovače.

 

 

Konektory

https://www.gme.sk/superseal-konektory

Na pripájanie menších prúdov sa mi značne osvedčily tzv. superseal konektory, ktoré sú jednoduché, tesné a značne spoľahlivé. Pri objednávaní dajte pozor, aby ste objednali všetko čo treba k zhotoveniu konektora.

Read 4508 times Last modified on Sunday, 01 January 2017 10:05

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.